Bliżej tradycji - warsztaty wielkanocne w PBP

Data: 13.04.2019 r., godz. 10.00    1096
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, to też czas, który obfituje w wiele zwyczajów, przygotowań, spotkań, ale to także okazja do działań twórczych, dlatego przed świętami, 8 kwietnia odbyły się w naszej bibliotece wyjątkowe warsztaty artystyczne, dotyczące polskich tradycji wielkanocnych, prowadzone przez Klub Seniora w Kołbieli.
Celem warsztatów było pokazanie dzieciom różnych obrzędów związanych z celebrowaniem Świąt Wielkiej Nocy, w tym Niedzieli Palmowej. Panie przekazały swoją wiedzę t.j świąteczne zwyczaje, tradycje, następnym pokoleniom,tym razem przybyłym, zaproszonym przez nas na spotkanie, wspaniałym gościom, uczniom szkoły podstawowej w Nadbrzeżu, wraz z Dyrekcją i Opiekunami.
Celem zajęć było przypomnienie dawnych obyczajów, oraz wyjaśnienie zwyczajów wielkanocnych kultywowanych do dzisiaj. Podczas warsztatów nie zabrakło ciekawostek o zwyczajach, wierzeniach i symbolach Wielkiej Nocy, które w niezwykle interesujący sposób opowiadała Pani Bogumiła Araszkiewicz, Prezes Klubu Seniora w Kołbieli.
Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach podczas, których tworzone były z różnych materiałów, atrakcyjne świąteczne dekoracje. Wykonywali swoje własne przepiękne pisanki, króliki oraz kurczaczki. Prace, które stworzyły dzieci będą z pewnością stanowiły ciekawą dekorację świątecznego stołu.
Za wyjątkowe zaangażowanie i wkład pracy Pani Dyrektor Biblioteki Anna Bielicka podziękowała wszystkim wręczając osobiście podziękowania, albumy niepodległościowe, a także okolicznościowe zakładki do książek. Był też słodki poczęstunek. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na stronie internetowej biblioteki.
A na koniec miła niespodzianka dla naszych czytelników !
Specjalne życzenia wielkanocne do przekazania dla naszych czytelników, od Pań z Klubu Seniora
z Kołbieli :

„Na te Święta Wielkanocne życzymy Wam zdrowia i pomyślności.
Byście mieli pełno kur pod grzędą i na grzędzie, by Wam jajka znosiły gdzie, które usiądzie.
Żebyście grali, śpiewali, jedli, pili, i nic innego nie robili. A od czasu do czasu się położyli.
Żebyście zwiedzili pół świata, ale zawsze pamiętali gdzie rodzinna chata.
Byście mieli dużo pieniędzy i nie zaznali nędzy.
Żeby nie zabrakło w studni wody. A w chałupie zgody.”

Zaleska Agnieszka