Guzik – niewielki, ale znaczący

Data: 07.02.2019 r., godz. 10.00    1021
Guzik – niewielki, ale znaczący
Wykład o guzikach używanych w strojach męskich 19 i początku 20 wieku wygłosiła Lilianna Nalewajska, historyk sztuki i pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, która po raz drugi gościła w naszych progach. Przypomnijmy, że jest ona autorką wystawy „Eleganci i dandysi. Świat męskiej mody XIX i początku XX wieku”, wypożyczoną z BUW do 15 lutego br.

Podczas wykładu studenci OUTW dowiedzieli się między innymi, jak szybko zmieniała się moda męska w XIX wieku i ile trzeba było mieć guzików przyszytych do odzieży, żeby uchodzić za modnego eleganta. Niektóre z pokazywanych egzemplarzy były prawdziwymi dziełami sztuki, a co ciekawe, że kiedy zaczęto utrwalać obraz na kliszy, guziki również zdobiono techniką fotograficzną.

Po wysłuchaniu prelekcji nadszedł czas na sprawdzenie zdobytej wiedzy. Zagadki i ciekawostki o ubiorach z różnych epok zadawał i opowiadał kustosz PBP, Robert Beller. Dobre odpowiedzi były nagradzane płytami z muzyką folkową inspirowaną dziełami Oskara Kolberga.

Na zakończenie Krystyna Obara – Morawska, znana w Otwocku poetka i śpiewaczka uraczyła gości trzema pieśniami, m.in. Bułata Okudżawy.

Zapraszamy do naszej biblioteki do obejrzenia wystawy o męskiej modzie, a od marca w bibliotece zapanuje wiosenny klimat, o czym wkrótce będziemy informować.

Sylwia Królak