Jesteś tutaj:

Elżbieta Barszczewska (1913-1987) jakiej nie znamy - wernisaż wystawy ze zbiorów Igora Strojeckiego

Data: 22.11.2018 r., godz. 10.00    899
15 listopada uroczyście, przy udziale Gościa Specjalnego, Igora Strojeckiego otworzyliśmy wystawę o Elżbiecie Barszczewskiej.
Elżbieta Barszczewska urodziła się 29 listopada 1913 roku w Warszawie. Była wybitną aktorką teatralną i filmową, a także żoną aktora, reżysera i pedagoga, Mariana Wyrzykowskiego.
Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w 1934 roku.
Debiutowała rolą Heleny w „Śnie Nocy Letniej „ Williama Szekspira w Teatrze Polskim, której to scenie pozostała wierna przez całe życie. Występowała także na deskach Teatru Narodowego. Jej kariera rozwijała się błyskawicznie. Zagrała główne role w wielu filmach m.in. w „Znachorze”,”Trędowatej',”Granicy”, „Dziewczętach z Nowolipek” zdobywając przy tym niezwykłą popularność wśród publiczności.
Barszczewska pożegnała się ze sceną w 1981. Zmarła 14 października 1987 roku w Warszawie. Została pochowana w Alei Zasłużonych.


Przybyłych na wernisaż gości - młodzież z Zespołu Szkół W Karczewie, przedstawiciela lokalnej prasy, Andrzeja Kamińskiego i miłośników przedwojennego kina, jak i samej Elżbiety Barszczewskiej, powitała dyrektor biblioteki, Anna Bielicka.
O niezwykłym życiu wybitnej aktorki teatralnej i filmowej opowiadał krewny Elżbiety Barszczewskiej, Igor Strojecki. Pan Igor jest pasjonatem genealogii, varsavianistą oraz laureatem Złotego Liścia Retro z 2014 r.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa z prywatnych zbiorów Igora Strojeckiego: fotogramy z ról filmowych i teatralnych, rodzinne fotografie, biżuteria i przedmioty osobiste Elżbiety Barszczewskiej, jak również jej własne rysunki.
Pan Strojecki oprowadził gości po wystawie, zdradzając mnóstwo ciekawostek z życia swojej ciotki.
W podziękowaniu za bardzo ciekawą prelekcję na temat aktorki, Igor Strojecki otrzymał od dyrekcji pamiątkowy album. Relacja ze spotkania zostanie opisana przez uczniów Zespołu Szkół w Karczewie pod opieką nauczycielki, Ewy Kardasiewicz, a najciekawsze prace zostaną nagrodzone podczas kolejnego spotkania z Elżbietą Barszczewską tym razem, z okazji 105 rocznicy jej urodzin - 28 listopada o godzinie 14.00 w PMDK w Otwocku - zapraszamy!

Zaleska Agnieszka