Jesteś tutaj:

Uroczyste podsumowanie Wielkiego Konkursu Niepodległość

Data: 19.11.2018 r., godz. 10.00    627
14 listopada w siedzibie PBP odbyło się uroczyste podsumowanie Wielkiego Konkursu Niepodległość oraz wręczenie nagród laureatom

Od 15 lutego b.r. trwał Wielki Konkurs Niepodległość organizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Otwocku. Skierowany był do wszystkich osób w różnym wieku, pochodzących szczególnie z terenu Powiatu Otwockiego. Aby wziąć udział w konkursie należało przesłać do siedziby biblioteki pracę wykonaną dowolną techniką – mieszczącą się w 5 kategoriach: literatura, fotografia, rzeźba, rysunek, malarstwo. Tematyka prac miała nawiązywać do historii Polski z lat 1917 – 1921, albo do miejsc pamięci z tamtego okresu znajdujących się na terenie powiatu otwockiego.

Do dnia rozstrzygnięcia konkursu, tj. do 8 listopada 2018 r. wpłynęło około 50 prac. W przeważającej części były to prace malarskie i rysunki, zgłoszone również utwory poetyckie. Wśród ich autorów najliczniejszą grupą wiekową była młodzież od 12 do 15 lat. Uczestnikami konkursu byli mieszkańcy Powiatu Otwockiego, w tym także młodzież.

Komisja w składzie Marta Syga – nauczyciel instruktor PMDK jako przewodnicząca komisji i jej członkowie: Anna Bielicka – dyrektor PBP, Ewa Koc – instruktor PBP przyznały 5 miejsc pierwszych, 5 nagród drugich, 7 trzecich i 6 wyróżnień.

Podsumowanie konkursu z udziałem uczestników odbyło się w środę 14 listopada o godz. 12.30 w siedzibie PBP.

Uroczyste wręczenie nagród było połączone z lekcją historii. Grupa rekonstrukcyjna Semper Fidelis Pro Patriae w mundurach „Błękitnej Armii” oraz mundurach ówczesnego wojska polskiego dokonała wystrzału z XVII-wiecznej repliki armaty, a uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół w Karczewie zaprezentowali musztrę wojskową. Następnie młodzież wraz z zebranymi gośćmi odśpiewała hymn Polski oraz wojskowe piosenki. Wszystko to odbywało się przy lekkiej mżawce przy budynku biblioteki. Następnie, już w ciepłej i przytulnej czytelni Paweł Ajdacki, krajoznawca i prezes otwockiego oddziału PTTK, opowiedział o miejscach pamięci z okresu 1917 – 1921 na terenie powiatu otwockiego. Ciekawostką jest to, że samych tego typu miejsc na terenie naszego powiatu pan Ajdacki naliczył aż 700. Do wykładu wybrał kilkanaście, tych najbardziej znanych i charakterystycznych, w tym najnowszą pamiątkę – nowy most na rzece Świder, gdzie niegdyś przebiegała granica zaboru austriackiego z pruskim.

Po tej bardzo ciekawej prelekcji uczestnicy konkursu zebrali się w sali konferencyjnej i cierpliwie czekali na werdykt komisji konkursowej.
Po podziękowaniach za udział i wręczeniu nagród pocieszenia, jakimi były kubeczki z logo PBP na 100 rocznicę odzyskania niepodległości, przyszedł czas na wyróżnienia i nagrody dla laureatów. Wśród nagród głównych były tablety, powerbanki, a za trzecie miejsca i wyróżnienia pendrive’y. Laureaci sprawiali wrażenie zadowolonych i docenionych. Fotografie najlepszych prac będą umieszczone w publikacji wydanej przez PBP w Otwocku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

W listopadzie tego roku nasza biblioteka uzyskała na przeprowadzenie tego konkursu dotację ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Sylwia Królak