Jesteś tutaj:

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

Data: 10.09.2018 r., godz. 10.09    787
8 września przed południem młodzież klas mundurowych z trzech szkół Powiatu Otwockiego: ZS w Karczewie, ZSEG w Otwocku i ZS nr 2 w Otwocku oraz zaproszeni goście zebrali się w ogrodzie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku, aby włączyć się do narodowej akcji czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
Wszyscy starliśmy się wczuć w klimat lat po I wojnie światowej, jak i lat triumfu Polski, dlatego każdy, kto mógł założył na siebie rekwizyt nawiązujący do tamtych czasów. Szczególnie malowniczo prezentowały się panie, w sukienkach z lat XX, z boa (z szalami z kolorowych piór). Nie mogło też zabraknąć postaci Józefa Piłsudskiego, w którego wcielił się uczeń klasy maturalnej, Konrad Szuster z ZS nr 2 w Otwocku.
Narodowe Czytanie w PBP rozpoczęło się od wojskowej musztry. W imieniu przybyłych do naszej biblioteki uczniów klas mundurowych, oficer prowadzący wystąpił z prośbą do Marszałka Piłsudskiego o wyrażenie zgody na prowadzenie uroczystości. Zgodę otrzymał. Wówczas na komendę „do hymnu” odśpiewaliśmy dwie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Kiedy „żołnierze” otrzymali komendę „spocznij”, zebranych przywitała dyrektor PBP, Anna Bielicka i zaprosiła do wsłuchania się w tekst „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Jako pierwsza czytała Bożena Żelazowska, przedstawicielka Marszałka Mazowsza, Adama Struzika. Po niej czytali przedstawiciele Powiatu: członek zarządu, Aneta Bartnicka, przewodniczący Rady Powiatu, Dariusz Grajda wraz z wiceprzewodniczącą, Barbarą Markowską oraz wicestarosta Paweł Rupniewski.
„Przedwiośnie” czytali również, Krystyna Obara – Morawska ze Stowarzyszenia Klub Twórczego Myślenia w Otwocku, Joanna Kożan – Łazor, polonistka i poetka, nasi czytelnicy: Anna Sugier – Szerega i Mariusz Kośmicki – Żórawski oraz nauczyciele: Beata Kwaśniak z ZS nr 2 w Otwocku i Ewa Kardasiewicz z ZS w Karczewie. Na koniec lekturę czytali uczniowie – przedstawiciele klas mundurowych oraz uczniowie technikum ZS nr 2 w Otwocku.
Podsumowania Narodowego Czytania „Przedwiośnia” dokonała Jolanta Wilczek, polonistka ZS nr 2 w Otwocku, która barwnie opowiedziała o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego.
Czytaniu fragmentów powieści Stefana Żeromskiego towarzyszyły nagrania pieśni patriotycznych, a jedną z nich, pt. Legiony wszyscy odśpiewali wspólnie.
Następnie dyrektor PBP, Anna Bielicka zaprosiła uczestników imprezy na skromny poczęstunek: domowy żurek z kiełbasą, ciasta, kompoty, napoje chłodzące, kawę i herbatę.
Na zakończenie młodzież i zainteresowani dorośli otrzymali egzemplarz „Przedwiośnia” wraz z okazjonalnym ciasteczkiem z logo Narodowego Czytania, a także pamiątkowe gadżety Powiatu Otwockiego.
Dziękujemy przybyłym Gościom, którzy zechcieli się przyłączyć do tej narodowej akcji, a w szczególności Młodzieży, wspaniale reprezentującej swoje szkoły. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Sylwia Królak

Zdjęcia z Narodowego Czytania można dokładnie obejrzeć na naszym Facebooku.


  fot. Robert Beller