Jesteś tutaj:

Co kryje w sobie twarz kobiety?

Data: 20.08.2018 r., godz. 10.00    1149
Spotkanie na stulecie nadania praw wyborczych Polkom
Dnia 11 lipca 2018 w Powiatowej Bibliotece Publicznej, dzięki gościnności i współpracy Pani Dyrektor Anny Bielickiej, miało miejsce otwarcie bardzo interesującej inicjatywy pomysłu Majki Schabenbeck, poświęconej kobiecej emocji, myśli, wiedzy, doświadczeniu i, tym razem, wplecionej w nią kobiecej artystycznej twórczości. Otworzyła ją o godzinie 14 00 wystawa malarstwa Majki Schabenbeck pt. „Co kryje w sobie twarz kobiety?”. Następnie, o godzinie 16 00 miało miejsce pierwsze, wakacyjne spotkanie grupy kobiet, które osiągnęły w życiu to, co w potocznym języku, nazywamy sukcesem. Panie, na tle kolorowych obrazów, bogate w swoje wieloletnie doświadczenie życiowe i profesjonalne wzięły udział w panelu, prowadzonym przez artystkę, pod aktualnym tytułem „Sztuka odpoczywania”. Założeniem spotkania była wymiana wiedzy „po kądzieli”, koncentrując się na kobiecym doświadczeniu tego jakże ważnego aspektu życia. Gościnie opowiadały o wielu wypracowanych przez nie pomysłach i metodach na wakacje i relaks. Królowały w nich, ku uciesze Pani dyrektor, lektura i oczywiście natura. Prowadząca artystka w kilku momentach debaty odczytywała swoje wiersze z serii „W kucykach po 50-ce itd”, które nadawały bardzo humorystyczny i lekki ton rozmowom. Pani Dyrektor, Pani prowadząca i zaproszone Gościnie, z radością doceniły niebieskie, piękne niebo jakie otworzyło się nad nimi tego deszczowego dnia, dokładnie na czas, jaki spędziły razem na uroczo usytuowanym tarasie Biblioteki i zamknęło się dokładnie w momencie jego zakończenia. Siły Matki Natury okazały się Paniom nadzwyczajnie sprzymierzone. Spotkanie więc upłynęło w iście wakacyjnej atmosferze, wśród zapachów sosen, kwiatów, sztuki, ogrzane słońcem i doprawione dużą dozą uzdrawiającego śmiechu. Pani Dyrektor ugościła wszystkich odświeżającymi napojami, ciasteczkami, kawą i herbatą i podzieliła się również swoją cenną wiedzą.

Ale czy nam kobietom łatwo jest mówić o nas samych, ze spokojem wyrażać słowami co czujemy, z poczuciem humoru uczyć co wiemy, z lekkością egzekwować co potrzebujemy? Czy akceptujemy kobiece talenty, cenimy się za nie nawzajem i wspieramy w ich rozwoju? Czy we współczesnym świecie, który też tworzymy, wystarczająco dbamy o to, by należycie cenione były w nasze doświadczenia „ po kądzieli” ? W „erze Google”, fundamentalne do przetrwania Empiryczne Bogactwo Ludzkiego Doświadczenia - kiedyś z wielkim szacunkiem nazywane „Starszyzną”- i jego Bezcenna Mądrość zeszła w cień. Czy w lansowanym dzisiaj z taką siłą kulcie młodości zaczęliśmy się wszyscy jej wstydzić? Czy dobrze się stało, że zastąpiła ją sztuczna inteligencja? Czy nasze społeczeństwo, świat w którym żyjemy, stało się dzięki temu szczęśliwsze, bezpieczniejsze i mądrzejsze? Wszyscy doceniamy jakość jaką wniósł do naszego życia internet, ale czy ciągle wystarczająco kontrolujemy jego wpływ na nie i na naszą wolność w decydowaniu w sprawach naszego ludzkiego świata? Czy znamy prawdę co nam daje, a co bezpowrotnie zabiera?

Na pierwszym spotkaniu rozpoczęłyśmy serię paneli pod wspólnym tytułem ” Po kądzieli”, na których będziemy szukać odpowiedzi na te ważne pytania. Na jedno z nich Pani Dyrektor Anna Bielicka już czynnie odpowiedziała, wspierając Kobietę Artystkę Majkę Schabenbeck i tę inicjatywę. Dojrzałych Panów nie eliminujemy, a może nawet kiedyś zaprosimy! ;-)