Podróże po kulturze. Relacja ze spaceru po otwockich Świdermajerach.

Data: 24.02.2023 r., godz. 13.11    319
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku gościła podczas ferii zimowych dzieci przebywające na półkoloniach przy Centrum Kultury i Sportu w Karczewie, wraz z Opiekunami. Tematem naszego spotkania była architektura w stylu świdermajer.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku gościła podczas ferii zimowych dzieci przebywające na  półkoloniach przy Centrum Kultury i Sportu w Karczewie, wraz z Opiekunami. Tematem naszego spotkania była architektura w stylu świdermajer.

Spacer zaczęliśmy od obejrzenia Wystawy przy PMDK prac konkursowych Konkursu Plastycznego „Architektura mojego regionu” wykonanych przez uczestników zajęć plastycznych w PMDK. Następnym punktem naszej trasy wycieczkowej był  Gurewicz, najcenniejszy reprezentant nadświdrzańskiej architektury. Budynek został w pełni odrestaurowany, znajduje się tam obecnie klinika ortopedyczna i medycyny estetycznej oraz centrum rehabilitacji z hotelem dla pacjentów i restauracja. Podczas spaceru wokół Gurewicza, według niektórych największego budynku drewnianego w Europie, przekazaliśmy uczestnikom informacje dotyczące uzdrowiskowej historii Otwocka. Przed wojną zjeżdżali tu zamożni kuracjusze, szukające wypoczynku oraz wyjątkowego mikroklimatu. Dzieci zachwycone były  szczególnie zdobionymi werandami okazałego budynku.

Świdermajer to wyjątkowy styl w którym budowano lekkie, drewniane budynki, stojące pośród sosnowych lasów na tak zwanej linii otwockiej. Dzieci dowiedziały się nie tylko co to jest Świdermajer, ale również kto jest jego twórcą, a także, którzy z pisarzy byli zachwyceni otwockimi świdermajerami. Po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko Uzdrowiska Gurewicz  mijaliśmy opuszczony, niszczejący już Świdermajer.

W ostatnim czasie na terenie Otwocka pojawiły się nowe przystanki autobusowe nawiązujące stylistyką do drewnianej architektury w stylu Świdermajer, które bardzo spodobały się dzieciom.

Spacer zakończyliśmy w pobliskim odrestaurowanym Parku Miejskim, gdzie jest sporo elementów w stylu świdermajer. Zatrzymaliśmy się przy „Sosence”, gdzie wszyscy skoncentrowali się na stylowym wykończeniu budynku.

Druga część naszego spotkania to praktyczne warsztaty, które odbyły się w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej. Uczestnicy wykonali prace plastyczne bajkowych domków w stylu świdermajer, a także   przystanków autobusowych nawiązujących stylistyką do drewnianej architektury w stylu świdermajer. Na koniec  był też quiz utrwalający i sprawdzający zdobytą wiedzę.

Najważniejsze, że dzieciom nazwa świdermajer nie będzie się już kojarzyła się wyłącznie z lodami.

Na zakończenie zajęć z edukacji kulturalnej dzieci otrzymały słodkości, a na pamiątkę naszego spotkania  zakładki do książki ze stemplem świdermajer.