Jerzy Kawiak Dzieciom – „Wierszyki Jeżyki”

Data: 25.06.2021 r., godz. 14.22    697
22 czerwca w ogrodach naszej biblioteki, w plenerze odbyło się niecodzienne wydarzenie, a mianowicie poetyckie spotkanie dla dzieci oraz edukacyjno - kulturalne zajęcia, których uczestnikami były klasy II b i II e ze szkoły podstawowej nr 4 w Otwocku. Licznie zebranych gości przywitała Dyrektor biblioteki. Ostatnie nasze spotkanie przed wakacjami było bardzo urozmaicone. Rozpoczął Pan Jerzy Kawiak recytując wiersze własnego autorstwa dedykowane dzieciom. Poezja czytana przez pana Jerzego Kawiaka przypadła do gustu młodym odbiorcom. Następnie została przedstawiona zabawna inscenizacja wiersza „O kotku, który uczył się chodzić w butach”.
W zabawną postać żabki wcieliła się z kolei Pani Anna Mikos, zaprzyjaźniona z nami lokalna poetka. Druga część spotkania poświęcona była miedzy innymi zwyczajom Nocy Świętojańskiej, a zwłaszcza jednemu z jej najbardziej wyrazistemu elementowi, t.j. poszukiwaniu kwiatu paproci. Tradycje sobótkowe mimo ,że zachowały tylko symboliczny charakter – wciąż żyją i przechodzą z pokolenia na pokolenie. Dawniej rozpalano ogniska, wróżono z wianków, było wesoło i bardzo zabawnie, w nocy szukano kwiatu paproci, który miał zapewnić szczęście. Wszystkie obrzędy miały urodzaj ziem oraz zdrowie dla mieszkańców. Niektóre obrzędy przetrwały do dziś. My, jako instytucja kultury staramy się zapraszać corocznie młodzież lub dzieci akcentując, wspominając dawne tradycje Nocy Świętojańskiej. Letnie przesilenie od dawien dawna traktowane jest jako wyjątkowe wydarzenie i przypisywano mu właściwości niemal magiczne. Podczas naszego spotkania uczniowie wysłuchali fragmentów książki między innymi Małgorzaty Strzałkowskiej „Lato”, która wprowadziła nas w letnie nastroje. W dalszej części spotkania przewodnikiem było „lato”. Pani Małgorzata Strzałkowska, autorka bardzo ciekawej pozycji nawiązującej do tematu naszych zajęć podsunęła dzieciom ciekawe pomysły na wakacje. Podczas zajęć wspomniano o „Wiankach nad Wisłą” pikniku świętojańskim ,który zaplanowany jest na 26 czerwca nad Wisłą w Warszawie.
W spotkaniu uczestniczyli nasi lokalni poeci. Pani Joanna Kożan - Łazor, kolejny raz wykonała własnoręcznie wianki na okoliczność sobótkowego spotkania, które świetnie prezentowały się na głowach uczestników spotkania. Bardzo dziękujemy nauczycielkom: bibliotekarce Pani Wandzie Gąsowskiej - Cacko oraz wychowawczyni klasy II b Pani Patrycji Chodyrze, a także Pani Monice Run wychowawczyni klasy II e za pomoc w organizacji wydarzenia. Na zakończenie podziękowania Panu Jerzemu Kawiakowi oraz zaangażowanym w spotkanie osobom wręczyła Dyrektor Biblioteki, Pani Anna Bielicka.
Bardzo dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na stronie internetowej naszej biblioteki.
Do zobaczenia za rok.