Jesteś tutaj:

Nowości wydawnicze

Data: 24.11.2020 r., godz. 11.42    637
Nowości wydawnicze w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Otwocku
Michael Palmer, Daniel Palmer. Rodzina prezydencka. Poznań 2020

Znakomity thriller medyczny napisany przez duet rodzinny – ojca i syna. Kanwą wydarzeń jest tajemnicza choroba syna pary prezydenckiej. Lekarz prezydencki uważa, że objawy te są typowe dla nastolatków. Jednakże podejrzliwa agentka ochrony prezydenckiej ma pewne wątpliwości i prosi swojego byłego męża o dodatkową diagnozę. Wartka akcja trzyma w napięciu do ostatniej chwili, a zakończenie okazuje się wprost niewiarygodne. To trzeba przeczytać. KONIECZNIE.
Już w zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku

Krzysztof Kosiński. Ekonomia krwi: konspiracja narodowa w walczącej Warszawie 1939 - 1944 -1990. Warszawa 2020
Obszerna, bogato udokumentowana publikacja o konspiracji narodowej w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej na terenie Warszawy. Ponadto zawarto w niej dzieje obozu narodowego w Stolicy do roku 1990.
Publikacja niezwykle interesująca, zawiera bogaty materiał faktograficzny, bogatą bibliografię. Dla znawców tematu i osób zainteresowanych problematyką narodową w Polsce. W zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku.


Joanna Puchalska. Wilczyce z Dzikich Pól: kresowe Polki z temperamentem. Warszawa, 2019.
W swojej najnowszej książce Joanna Puchalska przedstawia e formie zbeletryzowanej postacie dziesięciu kresowych Polek. Ich charyzma i dokonania sprawiły, że przeszły do naszej historii. Głównie dotyczy to wydarzeń na Dzikich Polach. Używanie przez Autorkę nazwy Wołyń jest co najmniej kontrowersyjne, ponieważ w tamtych latach taka nazwa nie funkcjonowała. Kilka z tych postaci omówił znacznie wcześniej w swojej książce „Wizerunki niepospolitych niewiast polskich” Zbigniew Kuchowicz. Niemniej publikacja przybliża czytelnikom w przystępny sposób wydarzenia mało znane powszechnie. Wraz z rozwojem gospodarczym terenów zaliczanych do ówczesnych województw kijowskiego i lwowskiego i początkami polskiej kolonizacji tworzyły się i rozwijały miasta, miasteczka, wsie i osady. Powstawały ogromne majątki, często zarządzane przez kobiety, podczas, gdy ich mężowie spędzali czas na wojenkach, bitwach i zajazdach. To właśnie częstokroć one pomnażały i utrzymywały w całości rodowe dobra. Ich życie to życie w świecie brutalnym zagrożonym najazdami tatarskimi kozackimi buntami, zbrojnymi waśniami sąsiadów. W tym wszystkim odnajdywały się One, wcale nie takie słabe niewiasty.
Książka już w zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku



Anna Mieszczanek. Przedwojenni: zawsze był jakiś dwór, historia ziemian. Warszawa, 2020.

Opowiedziana na nowo historia o polskim ziemiaństwie a także o powojennych czasach, które wpłynęły na zmianę ludzkich losów i ich dworów. Wśród bohaterów książki przewijają się nazwiska wybitnych twórców polskiej kultury takich jak Maria Rodziewiczówna, Jeremi Przybora, Zofia Nałkowska, etc., ale nie tylko. Na łamach książki pojawiają się bohaterowie tacy jak Witold Pilecki. Książka, którą powinien przeczytać każdy komu bliskie są nasze prawdziwe dzieje niewypaczone przez okres PRL-u