Jesteś tutaj:

Narodowe Czytanie w PBP

Data: 09.09.2020 r., godz. 15.16    28
5 września przy słonecznej pogodzie , młodzież szkół średnich Powiatu Otwockiego z ZS Nr 2 im. Marii Skłodowskiej Curie w Otwocku oraz ZS im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Karczewie, a także zaproszeni goście zebrali się w ogrodzie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku, aby włączyć się do narodowej akcji czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego
5 września przy słonecznej pogodzie , młodzież szkół średnich Powiatu Otwockiego z ZS Nr 2 im. Marii Skłodowskiej Curie w Otwocku oraz ZS im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Karczewie, a także zaproszeni goście zebrali się w ogrodzie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku, aby włączyć się do narodowej akcji czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego, wybitnego dzieła polskiego romantyzmu. Organizatorem wydarzenia była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku przy współpracy Zespółu Szkół Nr 2 w Otwocku. Zależało nam na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, dlatego tegoroczna dziewiąta już edycja Narodowego Czytania odbyła się na świeżym powietrzu z zachowaniem wymogu sanitarnego.
Licznie zebranych uczestników wydarzenia przywitała dyrektor PBP, Anna Bielicka i zaprosiła do wsłuchania się w tekst utworu. Interesującego wprowadzenia literackiego do romantycznej opowieści dokonała nauczycielka ZS Nr 2 w Otwocku, Pani Jolanta Wilczek. Ciekawą Inscenizację utworu przedstawiła w pięknych barwnych strojach młodzież z ZS Nr 2 w Otwocku, przygotowana pod kierunkiem nauczycieli Jolanty Wilczek oraz Katarzyny Szwed.
Wśród czytających wystąpili przedstawiciele z różnych środowisk: Radni Powiatu Otwockiego w osobach: Grażyna Olszewska oraz Jarosław Kopaczewski, Radna miasta Otwocka - Joanna Chmielewska, przedstawiciele Policji Powiatowej - zastępca Komendanta - Sylwester Winek, Przedstawiciel Nadleśnictwa Celestynów -nadleśniczy Artur Dawidziuk, harcmistrz i przewodnik PTTK - Jerzy Kudlicki, przedstawiciele klas mundurowych, t.j. uczniowie ZS im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Karczewie - Kinga Auguścińska i Robert Danielewski.
Wybitne dzieło Juliusza Słowackiego czytali również, Krystyna Obara Morawska, wiceprezes Stowarzyszenia Klub Twórczego Myślenia w Otwocku, Joanna Kożan - Łazor- polonistka i poetka Otwocka, Przedstawicielka UTW - Zdzisława Dorywalska, natomiast ze środowiska bibliotekarskiego wystąpiła nauczycielka Beata Kwaśniak z ZS nr 2 w Otwocku.
Na zakończenie dyrektor Anna Bielicka dziękując za udział w wydarzeniu wręczała upominki osobom czytającym „Balladynę „ Juliusza Słowackiego oraz wszystkim gościom. Zarówno młodzież jak i dorośli otrzymali nowe wydanie „Balladyny” wraz z okazjonalnym ciasteczkiem oraz słodkości z logo Narodowego Czytania.
Dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom, którzy zechcieli się przyłączyć do tej wzniosłej akcji, a w szczególności Młodzieży, wspaniale reprezentującej swoje szkoły. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w naszej galerii zdjęć i już zapraszamy na kolejną 10 edycję „ Narodowego Czytania” za rok.