Dandysi i eleganci, czyli otwarcie nowej wystawy w PBP

Data: 14.01.2019 r., godz. 10.00    1745
9 stycznia w PBP odbył się wernisaż nowej wystawy pt. „Eleganci i dandysi. Świat męskiej mody XIX i początku XX wieku”.
Tym razem wystawę zorganizowaliśmy we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie, która wypożyczyła nam plansze z reprodukcjami i opisem garderoby męskiej używanej ponad 100 lat temu. Po wystawie oprowadziła jej autorka, historyk sztuki i pracownik BUW, Lilianna Nalewajska. Dowiedzieliśmy się na przykład, że mężczyźni tamtej epoki nosili gorsety, aby sprostać ówczesnej modzie, a małym chłopcom zakładano sukieneczki.

Dodatkową atrakcją wernisażu był wykład pani Lilianny na temat butów męskich z tamtego okresu, opracowany na podstawie reklam z czasopism polskich i francuskich z końca XIX i początku XX wieku, dostępnych w BUW.
Na zakończenie, Ryszard Nowaczewski – animator i menedżer kultury wygłosił monolog o płci przeciwnej.

Wystawę można obejrzeć w naszej bibliotece do 15 lutego b. r., a zainteresowanych samym pomysłem i autorką tej wystawy zapraszamy do wysłuchania audycji w Radiu dla Ciebie, z dnia 13 stycznia, dostępnej pod tym linkiem:

Sylwia Królak

Dyrektor PBP, Anna Bielicka wita gości podczas wernisażu

Na otwarcie wystawy zaprosiliśmy również młodzież z ZS nr 2 w Otwocku

Lilianna Nalewajska, historyk sztuki i pracownik BUW opowiada o charakterystycznych elementach męskiego stroju z przełomu XIX i XX wieku

Podczas wernisażu pani Lilianna wygłosiła specjalny wykład na temat męskich butów z przełomu epok

Na zakończenie Lilianna Nalewajska oraz Ryszard Nowaczewski otrzymali skromne upominki od dyrektor PBP