Jesteś tutaj:

Urodziny Elżbiety Barszczewskiej

Data: 03.12.2018 r., godz. 10.00    923
28 listopada w siedzibie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku zorganizowała kolejne wydarzenie poświęcone Elżbiecie Barszczewskiej.
Była to uroczystość z okazji 105 rocznicy urodzin Elżbiety Barszczewskiej, na którą zostali zaproszeni seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Otwocka, z Klubu Seniora z Kołbieli oraz z Klubu Grotta z Karczewa.

Spotkanie w PMDKu było nie tylko wspomnieniem o Elżbiecie Barszczewskiej, ale też podróżą w czasie do kina przedwojennego, w którą zabrali Igor Strojecki – krewny aktorki, pasjonat genealogii, autor wystawy na jej temat, która obecnie można obejrzeć w siedzibie PBP oraz Maciej Klociński, wykonawca piosenek retro i rosyjskich romansów, laureat międzynarodowych konkursów, m.in. otrzymał m. in. Złoty Liść Retro w 2013 r. na Festiwalu Piosenki Retro.

Prelekcja o życiu i twórczości Elżbiecie Barszczewskiej ilustrowana była pięknymi pieśniami, które zaśpiewał oraz przygrywał na akordeonie Maciej Klociński. Cała sala śpiewała razem z nim „Już nie zapomnisz mnie”, czy „Baby, ach te baby”.

Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs na najlepszą relację z wernisażu wystawy „Elżbieta Barszczewska, jakiej nie znamy (1913 – 1987)”, który odbył się 15 listopada w siedzibie PBP w Otwocku. Nagrodzonymi była młodzież z Zespołu Szkół im. Kardynała Wyszyńskiego w Karczewie, która pod opieką nauczycielki, Ewy Kardasiewicz napisała ciekawe prace. Dyrektor PBP, Anna Bielicka wręczyła uczestnikom konkursu nagrody i dyplomy.

To było niezapomniane spotkanie. Podziękowania kierujemy do Ewy Musiejko, Dyrektora Powiatowego Domu Kultury za udostępnienie nam sali na to niezwykłe wydarzenie.

Miłośników talentu Elżbiety Barszczewskiej zapraszamy do obejrzenia wystawy jej poświęconej, składającej się z fotogramów, osobistych pamiątek ze zbiorów Igora Strojeckiego do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku. Wystawa jest czynna w godzinach pracy biblioteki do końca tego roku.


Publiczność w PMDK w Otwocku czeka na spotkanie poświęcone Elżbiecie Barszczewskiej
fot. Andrzej Kamiński

Maciej Klociński podczas spotkania śpiewał piosenki retro i romanse rosyjskie
fot. Andrzej Kamiński

Dyrektor PBP w Otwocku, Anna Bielicka dziękuje Igorowi Strojeckiemu za wspaniałą prelekcję oraz Maciejowi Klocińskiemu 
za przeniesienie w romantyczny nastrój przedwojennego kina
fot. Agnieszka Zaleska


Wręczenie podziękowań i upominków za udział w konkursie na najciekawszą relację z wernisażu wystawy o Elżbiecie Barszczewskiej uczniom ZS w Karczewie i ich opiekunce, Ewie Kardasiewicz.
fot. Andrzej Kamiński