Relacja z odwiedzin Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Otwocku

Data: 07.11.2018 r., godz. 10.00    946
Niezwykle licznie studenci UTW odwiedzili w dniu 6 listopada Powiatowa Bibliotekę Publiczną (PBP) w Otwocku.
Przybyli w liczbie 60 osób. Powodem wizyty było zwiedzanie wystawy „Ofiarny los 1914-1923”. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z unikalnymi fotogramami, pochodzącymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC) eksponowanymi w bibliotecznej „Galerii Schody” (20 fotosów). Przedstawiają one różne kluczowe wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania Niepodległości.
Po obejrzeniu wystawy, w sali konferencyjnej kustosz Biblioteki Robert Beller wygłosił krótką prelekcję dotyczącą wystawy. Ponadto zapoznał zgromadzonych gości z mini wystawą poświęconą Antoine de Saint-Exupéry'emu i jego znakomitej powiastce filozoficznej pt. „Mały Książę”. Opowiedział również o 5 rocznicy powstania PBP Studenci UTW mogli obejrzeć różnorodne wydania tej książeczki pochodzące przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Książki Dziecięcej oddziału Biblioteki m.st. Warszawy Głównej Biblioteki Województwa Mazowieckiego. Jednym z depozytariuszy zbiorów był pan Mariusz Kośmicki z Celestynowa. Ciekawostkami na wystawie były: I polskie wydanie z 1947 roku, Wydanie Braillem, wydanie w gwarze wielkopolskiej, a także w języku pruskim. Na koniec odbył się konkurs zagadek. Laureatom wręczono okazjonalne upominki.
Robert Beller