Chwała oręża polskiego

Data: 16.09.2017 r., godz. 12.00    1068
11 września w PBP odbyło się uroczyste otwarcie wystawy.
11 września o godzinie 18.00 w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej rozbrzmiała towarzysząca Polakom od wieków Bogurodzica odegrana na trąbkach, puzonach etc. w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Karczewa. Tak uroczyście rozpoczęto otwarcie wystawy „Chwała Oręża Polskiego 1807 – 1963” zorganizowanej w naszej Bibliotece.

Zaproszeni goście, wśród których byli: kustosz, kierownik Działu Historii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Pan Rafał Wróblewski, Pani prof. dr hab. nauk medycznych Maria Turos - znawczyni historii medycyny wojennej i historii Księstwa Warszawskiego i kolekcjonerka wydawnictw dotyczących tego okresu, dr Jerzy Adam Radomski wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - bibliofil, redaktor Teresa Wójcik - intelektualistka, radny warszawski Krzysztof Wysocki - historyk, Monika Chudek dyrektor ZS nr 2 w Otwocku, wraz z zastępcą, Emilią Mazurek, Beata Dymczak – starszy kustosz Centralnej Biblioteki Wojskowej, bibliotekarze otwockich szkół i z terenu powiatu, młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół Gastronomiczno – Ekonomicznych w Otwocku, oraz zaproszeni goście – wysłuchali pięknego koncertu pieśni patriotycznych w aranżacji karczewskiej orkiestry.

Zgromadzonych gości przywitała dyrektor PBP, Anna Bielicka, która jednocześnie podziękowała kolekcjonerom i dyrektorom placówek muzealnych za wypożyczenie eksponatów, a następnie wspólnie z dr Jerzym Radomskim dokonała uroczystego otwarcia.

Następnie kustosz PBP, Robert Beller oprowadził gości, prezentując najciekawsze eksponaty, a prof. Maria Turos zgromadzonym gościom opowiadała ciekawostki z dawnych lat związane oczywiście z polskim orężem.

Wśród przedmiotów, które znalazły się na wystawie znajdują się książki tematyczne, reprodukcje obrazów oraz rekwizyty wojenne minionych epok.

Wystawę można oglądać do końca października br. w godzinach pracy biblioteki - zapraszamy!