Jesteś tutaj:

Otwarcie wystawy Ofiarny Los w PBP

Data: 02.06.2018 r., godz. 10.00    799
29 maja...
Dzień 29 maja roku 2018 pozostanie długo w pamięci kilkudziesięciu osób, które uczestniczyły w otwarciu kolejnej ciekawej i unikatowej wystawy w Powiatowej Bibliotece Publicznej (PBP) w Otwocku. Elewowie klasy mundurowej z ZS w Karczewie utworzyli szereg honorowy, a ich dowódca wykonał salut szablą. Tak uroczyście rozpoczął się wernisaż wystawy pt. Ofiarny Los.
Dyrektor biblioteki, Pani Anna Bielicka serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych, a następnie poprosiła Panią Anetę Bartnicką - członka Zarządu Powiatu o uroczyste otwarcie wystawy. O fotogramach opowiedział kustosz PBP, Pan Robert Beller.

Wystawa „Ofiarny los 1914-1923” prezentowana w Bibliotece wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zgromadzone eksponaty ukazują finał zmagań Polaków o wolną Polskę. Wśród przedstawionych na wystawie przedmiotów niewątpliwie dominują unikalne fotogramy pochodzące ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, oraz materiały dotyczące 7 Eskadry Lotniczej Wojska Polskiego ze zbiorów Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Charakter zdjęć eksponowanych w większości w formacie B1(100x70cm), doskonała jakość odbitek, uszeregowanie tematyczne sprawiają, że widz prowadzony jest po kolei od zagadnienia do zagadnienia.

Jednym z ciekawszych jest collage zdjęć zatytułowany „Ojcowie Niepodległości” na którym przedstawiono sylwetki osób najbardziej zasłużonych dla odzyskania Niepodległości, a mianowicie: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, generała broni Józefa Hallera i prezydenta USA Woodrowa Wilsona. Pozostałe fotogramy zgrupowane są według następujących tematów: Legiony Polskie, Armia Hallera, walki w obronie Lwowa 1918roku, Wojna polsko - bolszewicka, 7 Eskadra Lotnicza Wojska Polskiego, III Powstanie Śląskie, Powstanie Wielkopolskie. Przedstawione na wystawie eksponaty mają charakter dokumentalny, niektóre z nich nie były dotychczas prezentowane publicznie. To wysokiej jakości świadectwo wydarzeń z tamtych dni.

Zdjęcia uzupełnione są znajdującymi się w gablotach ciekawymi publikacjami książkowymi obejmującymi tematyka wydarzenia lat 1918-1923 i publikowanymi zarówno przed wojną, na Emigracji jak i w kraju po roku 1989.
Wystawa przeznaczona jest dla wszystkich chętnych, jednak organizatorzy liczą na dużą frekwencję młodzieży szkolnej z powiatu otwockiego i Otwocka – zapraszamy!