Jesteś tutaj:

"Półka Wolności"

Data: 29.05.2014 r., godz. 10.00    931
Z okazji 25 rocznicy wolnych wyborów 1989 r. włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Inicjatywę RAZEM'89 (razem89.pl).
Wystawa"Półka Wolności"

W tym roku mija 25 lat od przeprowadzenia pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Z tej okazji nasza Biblioteka włączyła się do ogólnopolskiej akcji propagowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Inicjatywy "Razem'89", polegającej na popularyzacji literatury przedstawiającej najnowszą historię Polski i poszerzaniu wiedzy o polskiej drodze do wolności.

Zorganizowaliśmy tzw. "Półkę Wolności", która obejmuje publikacje ze zbiorów Biblioteki, dotyczące najnowszej historii Polski. Książki i broszury ukazane na wystawie poruszają tematy „niewygodne” i przemilczane w okresie PRL-u: wojnę polsko - bolszewicką, Jałtę, Katyń, zesłania na Sybir, zbrodnie hitlerowskie podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r., księdza Jerzego Popiełuszki, KOR - u. Są to wydawnictwa tzw. drugiego obiegu, ukazujące się najczęściej za granicą w latach 1975 – 1988.

Do nich dołączyliśmy pochodzące ze zbiorów prywatnych pracowników Biblioteki czasopisma podziemne z lat 1981 – 1984 – głównie studenckie. Wśród nich znalazły się: „Tygodnik Solidarność” z 1981 r., „Biuletyn Łódzki” (wydawany przez Robotniczy Komitet Oporu NSZZ Solidarność) z 1983 r., „Strajk : biuletyn informacyjny” (wydawany w Łodzi w 1981 r.), „Veto” (wydawane w Łodzi przez NZS, rok. 1982), „Solidarność z Gdańskiem” (pismo wydawane w Łodzi, rok. 1981),„Nowsze Drogi”, pismo studentów Wydz. Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, następnie Uczelnianej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy UŁ (nr. 14-19), Okręgowej Rady Związku Młodzieży Demokratycznej (od nr. 20), założone w czasie strajku studentów łódzkich uczelni, wydawane w Łodzi I-X 1981. i „Wola” (wydawana w Warszawie, r. 1984).

Część tych zbiorów będzie prezentowana na wystawie 13 czerwca podczas obchodów 25 – lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce w PMDK w Otwocku.

Szczegółowy wykaz książek prezentowany na wystawie dostępny jest pod adresem: http://www.biblioteka.powiat-otwocki.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=21 w zakładce "Archiwum Opozycji".

Wystawę w PBP będzie można oglądać do końca czerwca - zapraszamy!











Rzeźba Ryszarda Kozłowskiego "Modlitwa o Polskę"     


"Półka wolności" w PMDK 13 czerwca 2014


Wystawa "Półka Wolności" w PMDK towarzyszyła premierze przedstawienia "Przesilenie" Andrzeja Kamińskiego