NARODOWE TAŃCE POLSKIE w malarstwie KATARZYNY CHODOŃ

Data: 22.10.2014 r., godz. 10.00    1301
W ramach obchodów Roku Oskara Kolberga, od 28 października do 28 listopada w PBP będzie można obejrzeć wystawę obrazów przedstawiających ludowe tańce polskie - zapraszamy!
Wystawa powstała dzięki współpracy Katarzyny Chodoń i Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie jako wspólny projekt w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga „Kolberg 2014”.

Jak czytamy na stronie www.mokjozefow.pl, :

Tematem ekspozycji jest pięć polskich tańców narodowych: mazur, polonez, kujawiak, krakowiak i oberek, podzielonych na 4 cykle tematyczne:

Narodowe tańce polskie w formie ludowej
Cykl powstał z połączenia dwóch fascynacji autorki – malarstwem i polską kulturą tradycyjną. Na prezentowanych obrazach jest jak na deskach wiejskiej potańcówki. Przez płótna przebiegają krokami oberka, krakowiaka, mazura i kujawiaka dynamiczne postaci.
Format: 6 obrazów 50 x 70 cm

Tańce regionalne
Dynamiczny i barwny zapis tańców ludowych w niezwykle barwnych regionalnych strojach.
Format: 4 obrazy 30 x 40 cm

Narodowe tańce polskie w formie salonowej
Przedstawione w tym
cyklu prace powstały na zamówienie Miejskiego Ośrodka Kultury. Są
malarskim zapisem salonowych form narodowych tańców polskich. Układy i
figury taneczne wykonywane w eleganckich i klasycznych strojach
przypominają o pięknej i dumnej tradycji tańców narodowych celebrowanych
na balach przez szlachtę i arystokrację.
Format: 6 obrazów 50 x 70 cm

Inspirowane tradycją
Obrazy prezentują fragmenty zabaw, wariacje na temat tańców ludowych, uchwycone w ruchu elementy strojów oraz prace związane z kulturą ludową (haftowanie, przędzenie, wycinanka).
Format: 2 obrazy 50 x 70 i 2 obrazy 20 x 60 cm

Wystawie towarzyszy folder edukacyjny.